Anne-Bebek Beslenme,  Beslenme

EK GIDAYA NE ZAMAN GEÇİLMELİDİR?

Kendi kanımızdan ,canımızdan olan bebeklerimizin bizim hayatımızdaki yerleri anlatmakla bitmez. Bebeklerimizin beslenmesi bizler için en önemli durumlardan biri haline gelmektedir.”Onu yeteri kadar besleyebiliyor muyum?” ,”Yararlı olan gıdaları alabiliyor mu?”,”Sütüm yetiyor mu bebeğime?”artık bu sorular ile kendinize hayatı içinden çıkılmaz bir hal almaktan kurtarın. Bebeklerimizin beslenmesi,her zaman değişiklik gösterebilen ve özen isteyen bir süreçten meydana gelmektedir.Bu sebeple aslında iş biz anneler de bitmektedir. 

   Bebeğinizin ek gıdaya geçiş dönemini iyi gözlemlemek gerekmektedir.Ek gıdaya geçiş dönemleri genel olarak bebeğin sağlık durumuna ,kilo durumuna ve anne sütünün yeterlilik oranına göre değişmektedir.Pediatristler tarafından ek gıdaya geçiş dönemi ile ilgili net bir kuram mevcut değildir. 

   

    Anne sütünün ne kadar yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz ve anne sütünün birçok gıdadan daha faydalı olduğunun da farkındayız.Birçok pediatrist tarafından en az 6.aya kadar anne sütü önerilmektedir.Bu durum da 6.aydan itibaren ek gıdaya geçiş denemeleri yapılabilmektedir.Buna nazaran bazı doktorlar ise 4.aydan itibaren ek gıdaya geçirilebileceğini belirtmişlerdir. Kafanızın karışmasına sebep olan bu durum için ise en az 4 ay anne sütü verilmesi gerektiğinden yanadır.Bu tür durumlarda doktorunuzla iletişime geçerek bebeğiniz için en sağlıklı kararı verebilirsiniz. 6.ayınız tamamlandı ve bebeğiniz için ek gıdaya geçiş yaptınız.

    Peki ya bu dönem de neler tercih edebilirsiniz? İlk önce kolaylıkla püre haline gelebilecek gıdalar tercih edebilirsiniz.Bu tür gıdalar 1.aşama olarak adlandırılan yiyecekler kategorisinde yer almaktadır.İlk aşama da püre haline gelebilecek gıdalar arasında sebze püresi,muhallebi,meyve püresi ve yoğurt yer almaktadır. Hazır paketli ürünler yerine evde kendiniz hazırlayabileceğiniz püreler bebeğiniz için daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Ayrıca imkanınız var ise kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz.Daha sonra lif ve protein oranı fazla olan 2.aşama gıdalara geçebilirsiniz. “Bebeğim yoğurt sevmedi?” diyerek farklı bir ürünü hemen yedirmeyin .

   Lifli gıdalara 8.aydan önce geçmeniz doktorlar tarafından da tercih edilmemektedir.

Ek Gıda Geçişine Hazır Mıyım?

Öncelikle bir annenin süt üretimi 750-900 cc arasında değişmektedir.6.aydan itibaren bu miktarı bebeğinize vermekte zorlanabilirsiniz ve bu durum da ek gıdaya geçiş imkanı doğmaktadır.Günümüz de birçok pediatrist tarafından 4.ayda başlanan ek gıdalar için sindirim sisteminde olumsuz etki oluşacağı belirtilmiştir. Bu nedenle elimizden geldiği sürece anne sütü dönemi en az 6 ay kadar sürdürülmeli bu süre de doktorlarımızla iletişim halinde olunmalıdır.

Ek Gıdaya 4.Aydan Sonra Geçen Anne Sayısı?
89%

Bebeğimin Meyveye ve Sebzeye Alerjisi Var Mı?

Ek gıdaya geçiş yaptınız ve kafanızda birçok soru dolanıyor. Öncelikle “hangi üründen ne kadar vermeliyim ?” sorusunu cevaplayarak başlayalım.Bebeğinize az miktarda ve tek tek yedirmeye özen gösterin.Birden besinleri yüklemeye çalışmayın.

“Bebeğim elma püresi yediğinde kızarmaya başladı .” Bebeğinizin alerji durumunu sezdiğiniz de 15-20 gün o besini yedirmemeye özen gösterin.Bu süre zarfında doktorunuza danışmayı ve gerekli testleri yaptırmayı ihmal etmeyin. Her besini sevmeme durumu söz konusu değildir. Bebeklerin ağız tadları değişiklik göstermektedir.Asla sevmedi diye o ürünün tadını değiştirmeyin. Ekstra bal,şeker katmayın.Bu yapmış olduğunuz hareketle birlikte bebeğiniz o ürünün tadını o şekilde alğılayacak daha sonra o tadı arayacaktır. Bu sebepten ötürü çocuklarınızın seçici olmasına neden olmamak için ara vererek aynı ürünü taddırabilirsiniz.

Dipnot

Herhangi bir sıkıntı durumunda en yakın doktora başvurmalısınız.Unutmayın o bir can ve size emanet .

Sevdiklerinle Paylaşmaya Ne Dersin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir