Blog,  Tüp Mide Beslenme

Tüp Mide Ameliyatı Süreci

Tüp Mide Ameliyatı nedir? Belki de hepinizin adını sılıla duyduğunuz tüp mide ameliyatı  midenin büyük bir bölümünün çıkarılması ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Diğer adı Sleeve Gastrektomi olan operasyon için genel kurallardan biri de  VKI yani vücut kitle indeksinin %40 ‘ın üzerinde olması gerekmektedir.

 

VKİ (Vücut Kitle İndeksi )Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksi (VKİ), vücut ağırlığınızın , boy uzunluğunuzun karesine bölünmesi ile hesaplanmaktadır.

Vücut Kitle İndeksi (VKİ) = Vücut Ağırlığı (kg bazında ) / Boyunuzun karesi (m cinsinden)

Şimdi Gelelim bu süreci yaşamaya nasıl başladığıma … 

Benim için bu süreç  4-5 Haziran 2018 ‘de başladı.İlk olarak aklımda ameliyata dair hiçbirşey yoktu. Sadece kilo vermek için yönlendirmesi amacı ile Devlet Hastanesinde Genel Cerrahi Bölümüne gittim. Bu bölümden beni hemen diyetisyene yönlendirmesini beklerken bana denk gelen Profesör sayesinde kan tahlili yaptırdım ve tartıldım tam tamına 90 kiloydum bana doktorun ilk sözü “Acil kilo vermelisin” oldu. Bunun üzerine devlet hastanesinde en zor randevu alınan bölümlerden biri olan  Endokrinoloji bölümüne 8 Haziran ‘da randevu buldum .Doktorum ile görüştükten sonra bana bir adet zayıflamam için kullanacağım Thincal ismine sahip olan ilacı rapor olarak yazdırdı ve diyetisyene yönlendirdi. 

“2 ay sonra görüşürüz .” demesi üzerine kendimi diyetisyende bulmam bir oldu. Hemen odadan içeri girdim ve yine tartıldım 89.900 kilo ile diyete başlamıştım ve amaç aslında benim thincal kullanarak yağlarımdan kurtulmam olacaktı. 

Thincal yağları dışkı yolu ile dışarı atmaya yardımcı olan bir ilaçtır. Devlet hastanelerinde doktorlar  rapor olarak sizlere yazabilir . Özel olarak aldığınızda tutarı biraz fazla ama ilacın yan etkileri de var.

2 aylık diyet serüvenim başladı ve ben birebir uyduğum bir program geçirdim üzerine bir de spor yaptım.Sonuç ise tam bir hayal kırıklığı oldu.Normal de kilo verdiren bu ilaç 8 Ağustos tarihinde diyetisyene gidip tartıldığımda beni tam tamına 99.900 kiloya çıkarmıştı .

Diyetisyenim şokta...

Hemen Endokrinoloji doktoruna yönlendirildim ve testler yapıldı 3 gün kan verdim  ve gizli şekerim olduğu genetik olduğunu öğrenmiş oldum. Doktorum Testler sonucunda ilaçlara karşı vücudumun ters tepki verdiğini zayıflama ilacı ile bunun kesin olarak belirlendiğini belirtti . 

Benim için bir Ameliyat hazırlık kağıdı düzenlemeye başladı ve Genel Cerrahiye yolladı . Profesör olan doktorum “tüp mide ameliyatı için normalde kilon uygun değildi ama rahatsızlığından dolayı sende devlet bünyesinde ameliyat olabilecek hasatalardan birisin sen de istersen ameliyat hazırlıklarına başlayalım .” dedi. Ben de hiç düşünmeden “başlayalım “dedim.

Bu nasıl bir cesarettir dostum, şimdi ki aklım olsa der miyim hemen …16 Ağustosta ameliyat günüm belirlenecekti.

 

 

7 Ağustos ‘ta hastaneye gittim.

 

8 Ağustos’ta EKG, Kan verme, PsikologAnestezi, Gögüs, EKOAkciğer testi ve dahiliye

 

9 Ağustos’ta Gastroentoloji, kalp ve anestezi, Endoskopi

  Emin olun bu testleri geçmeyen bir çok insan ameliyat oluyor  ve endoskopi çekilmeden ameliyata giriyorlar.Sizlere tavsiyem endoskopiyi ihmal etmeyin , biraz sağlıklı araştırma sonucunda hangi aşamalardan  geçeceğiniz aslında belli oluyor.

Psikolog neden ? Çünkü senin psikolojin bu kadar ağır bir ameliyata  uygun mu? Hazır mısın ? Bunların cevabını alıp sizler için onay veriyor .Akciğer testini de güzel bir üfleme yöntemi ile geçiyorsunuz. En garibi de sanırım Eko idi. Çünkü İnsanın kendi kalp sesini duyması kadar güzel ve şükür  sebebi birşey olamaz.

Ameliyat olacağım için biraz stres, biraz hüzün ve biraz da korku vardı.

 Tüm Bölümlerden tek tek muayene olup onaylarımı aldım. 16 Ağustos’ta Heyet Raporum Onaylatıldı. 

Ameliyat Günüm Belli Oldu. 6 Eylül de Ameliyat Oluyorum…

0
Güncel Okunma
Sevdiklerinle Paylaşmaya Ne Dersin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir